Cele i planowane efekty projektu:
Przedmiotem projektu jest wdrożenie nowej, zautomatyzowanej technologii selektywnego i sekwencyjnego podgrzewania w procesie produkcji elementów konstrukcyjnych ze stali do zastosowań specjalnych. Technologia ta powstała w wyniku przeprowadzonych przez przedsiębiorstwo Wit-Metal prac badawczo-rozwojowych. Dzięki przeprowadzonym pracom badawczym możliwe stało się:
- zmniejszenie brakowości produkcji
- zmniejszenie energochłonności produkcji
- zmniejszenie czasu realizacji operacji technologicznych
- zmniejszenie materiałochłonności produkcji
Wszystkie te czynniki prowadzą do zmniejszenia oddziaływania procesu na środowisko, obniżenia kosztów działalności, a tym samym podniesienia konkurencyjności usług świadczonych przez firmę Wit-Metal.
W celu realizacji projektu zaplanowano inwestycję w park maszynowy, pozwalający na wdrożenie nowego procesu produkcyjnego do działalności przedsiębiorstwa. Aby możliwe było wdrożenie nowej technologii konieczne będzie przeprowadzenie szeregu działań inwestycyjnych. W tym celu planowane jest poniesienie następujących wydatków:
- Prasa krawędziowa do gięcia manualnego
- Prasa krawędziowa do gięcia zrobotyzowanego
- Urządzenie do wycinania laserowego
- Wózek widłowy
- Podgrzewacz indukcyjny do prasy do gięcia manualnego
- Podgrzewacz indukcyjny do prasy do gięcia zrobotyzowanego
- Stacja robocza to sterowania stanowiskiem zrobotyzowanym
Docelowo z wdrożonych w ramach projektu elementów konstrukcyjnych korzystać będą kontrahenci przedsiębiorstwa, specjalizujący się w szeroko pojętych branżach:
- produkcji urządzeń dźwigowych, żurawi
- produkcji pojazdów specjalistycznych
- kolejowej
- budownictwie
Realizacja przedsięwzięcia przyczyniać będzie się również do ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości generowanych odpadów oraz zastosowanie energooszczędnych technologii. Dzięki zmniejszeniu oddziaływania na środowisko, każda osoba, która korzysta ze środowiska naturalnego, skorzysta również na realizacji projektu.
Efektem realizacji niniejszego projektu jest przeciwdziałanie niskiemu poziomowi innowacyjności polskich firm z sektora MSP. Realizacja planowanej inwestycji pozwoli na umocnienie przedsiębiorstwa Wit-Metal zarówno pod względem technologicznym jak i kapitałowym. Wdrożenie najnowszych rozwiązań produkcyjnych oraz innowacyjnej usługi umożliwi zwiększenie poziomu konkurencyjności firmy, a także stworzy potencjał do budowy trwałej przewagi konkurencyjnej nie tylko w kraju, ale także na rynkach międzynarodowych.
Wartość projektu: 10.766.200,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 5.383.100,00 PLN